Dla bezpieczeństwa naszego i naszych rodzin konieczne jest monitorowanie aktualnej sytuacji w naszym regionie i reszcie świata. W dzisiejszych czasach nie cierpimy z powodu niedoboru informacji, a raczej ich nadmiaru. Nietrudno utonąć w morzu danych. Doniesienia na temat zmian na różnych frontach płyną ze wszystkich stron. Śledząc bieżące wydarzenia, czasem trudno wyciągnąć z nich prawidłowości, w serii zdarzeń znaleźć jakiś większy sens.

Aby zobaczyć prawdziwy obraz aktualnej sytuacji, ważne są trzy kwestie:

  1. Selekcja informacji. Aby odrzucić informacje błędne, fałszywe i niemające znaczenia.
  2. Osadzenie informacji w czasie i przestrzeni. Zdarzenia rozgrywają się tak szybko, że może być ciężko powiązać przyczynę i skutek.
  3. Analiza i wizualizacja informacji.

W tym miejscu warto sobie przypomnieć scenę z wielu starych filmów. Pomieszczenie, w którym siedzą najważniejsi dowódcy najsilniejszej armii świata. Na ścianie, na którą wszyscy patrzą, przedstawiona jest mapa świata, pozwalająca szybko zorientować się w sytuacji. Dzięki temu, że widzą co się dzieje mogą szybko podejmować właściwe decyzje.

Mapa zagrożeń

My również musimy wiedzieć, co się dzieje. Celem projektu jest stworzenie oprogramowania pokazującego zarówno aktualną, jak i przeszłą sytuację na mapie. Oprogramowanie które umieścimy na naszej stronie, pozwoli na oglądanie zdarzeń i zmian sytuacji na świecie w przyśpieszonym tempie np. 1 dzień w jedną sekundę. Co pozwoli na obserwacje trendów i zauważenie prawidłowości niewidocznych dla obserwatora zanurzonego w teraźniejszości.

Mapa jest zasilana danymi z pomiarów satelitarnych, różnych źródeł bieżących wydarzeń. Tworzymy boty wyszukujące informacje i algorytmy selekcjonujące dane, oraz korzystamy ze sprawdzonych OSINTowych źródeł. 

We use cookies to personalize content and to analyze our traffic. Please decide if you are willing to accept cookies from our website.