US Army wydało wiele publikacji dotyczacych przetrwania, jedną z ciekawszych jest książka z 2002 roku skatalogowana pod numerem FM 3-05.70, o dość jednoznacznym tytule SURVIVAL.

Samo słowo nie zostało tutaj użyte tylko w swoim dosłownym znaczeniu "Przetrwanie", ale na jego podstawie został stworzony klucz pomagający żołnierzom zapamiętać podstawowe zasady. Pozwoliłem sobie przetłumaczyć ów klucz - jako że dwa razy występuje w nim litera "V", użyłem w tłumaczeniu słów na "W", co powinno pozostawić mnemotechnikę skuteczną również dla obywateli Polski.

S - Sytuacja. Skontroluj swoją sytuację.

oryg. Size up the situation

Jeśli znajdujesz się w sytuacji bojowej, znajdź miejsce, w którym możesz ukryć się przed wrogiem. Pamiętaj, bezpieczeństwo to priorytet. Użyj zmysłów słuchu, węchu i wzroku, aby poczuć przestrzeń bitwy. Ustal, czy wróg atakuje, broni się czy wycofuję. Będziesz musiał zastanowić się, jak rozwija się pole bitwy, gdy tworzysz swój plan przetrwania.

W ramach litery "S", powinniśmy przede wszystkim sprawdzić:

  • Otoczenie - gdzie jesteśmy, co jest dookoła
  • Stan fizyczny - stres trudnych sytuacji działa znieczulająco, powinniśmy sprawdzić czy nie jesteśmy ranni, czy mamy odpowiednie ubrania w stosunku do warunków atmosferycznych, kiedy ostatnio się nawadnialiśmy itd.
  • Ekwipunek - ustalić co mamy, co straciliśmy, czego potrzebujemy

U - Uważność. Użyj zmysłów, Upewnij się przed działaniem

oryg. Use all your senses, undue haste makes waste

Możesz zrobić zły ruch, gdy zareagujesz szybko bez myślenia lub planowania. Ten ruch może spowodować że zostaniesz pojmany lub zabity. Nie ruszaj się tylko po to, by podjąć jakiekolwiek działanie. Rozważ wszystkie aspekty swojej sytuacji, zanim podejmiesz decyzję o przemieszczeniu się. Jeśli działasz w pośpiechu, możesz zapomnieć lub stracić część swojego sprzętu. W pośpiechu łatwo też stracić orientację, zgubić drogę. Zaplanuj swoje ruchy. Przygotuj się do szybkiego przemieszczenia bez narażania siebie. Wykorzystaj wszystkie swoje zmysły do oceny sytuacji. Zwróć uwagę na dźwięki i zapachy. Bądź wrażliwy na zmiany temperatury. Zawsze bądź uważny.

R - Rozmieszczenie. Pamiętaj gdzie jesteś.

oryg. Remember where you are

Znajdź swoją lokalizację na mapie i odnieś ją do otaczającego terenu. Ta podstawowa zasada jest tą, której zawsze musisz przestrzegać. Jeśli są z tobą inne osoby, upewnij się, że również znają swoją lokalizację. Zawsze wiedz, kto w Twojej grupie, pojeździe lub samolocie ma mapę i kompas. Jeśli ta osoba zostanie zabita, będziesz musiał zabrać jej mapę i kompas. Zwróć szczególną uwagę na to, gdzie jesteś i dokąd zmierzasz. Nie polegaj na innych w grupie, aby śledzić trasę. Nieustannie orientuj się. Zawsze staraj się przynajmniej ustalić, w jaki sposób Twoja lokalizacja ma się do lokalizacji:

• Jednostek wroga i obszarów kontrolowanych

• Przyjaznych jednostki i obszarów kontrolowanych.

• Lokalnych źródeł wody.

• Obszarów, które zapewnią dobrą osłonę i ukrycie.

V - Walka z lękiem i paniką

oryg. Vanquish fear and panic

Największymi wrogami w walce o przetrwanie są strach i panika. Jeśli nie są kontrolowane, mogą zniszczyć twoją zdolność do podejmowania inteligentnych decyzji. Mogą sprawić, że zareagujesz raczej na swoje uczucia i wyobraźnię niż na swoją sytuację. Te emocje mogą wyssać twoją energię, a tym samym wywołać inne negatywne emocje. Wcześniejsze treningi przetrwania oraz pewność siebie pozwolą Ci przezwyciężyć strach i panikę

I - Improwizacja

oryg. Improvise

W Stanach Zjednoczonych (USA) mamy dostępne produkty dla wszystkich naszych potrzeb. Wiele z tych produktów jest tania w wymianie w przypadku uszkodzenia. Nasza kultura przyjazności, łatwości i możliwości zastąpienia sprawia, że nie musimy improwizować. Ten brak doświadczenia w „robieniu” może być wrogiem w sytuacji przetrwania. Naucz się improwizować. Weź narzędzie zaprojektowane do określonego celu i zobacz, ile innych zastosowań możesz dla niego wymyślić.

Naucz się wykorzystywać otaczające cię naturalne przedmioty do różnych potrzeb. Przykładem jest użycie kamienia jako młotka. Bez względu na to, jak kompletny zestaw przetrwania masz przy sobie, po pewnym czasie wyczerpie się lub zużyje. Twoja wyobraźnia musi przejąć kontrolę, gdy twoje przedmioty się zużyją.

V - Wartość życia

oryg. Value living

Wszyscy urodziliśmy się kopiąc i walcząc o życie, ale przyzwyczailiśmy się do miękkiego życia. Staliśmy się stworzeniami komfortu. Nie lubimy niedogodności i niewygody. Co się dzieje gdy mamy do czynienia z sytuacją przetrwania z jej stresami, niedogodnościami i dyskomfortem? Wtedy wola życia — przywiązywanie dużej wagi do życia — ma kluczowe znaczenie. Doświadczenie i wiedza, które zdobyliście przez całe życie i szkolenie w armii, będą miały wpływ na waszą wolę życia. Upór, odmowa poddania się problemom i przeszkodom, które stoją przed tobą, da ci siłę psychiczną i fizyczną do przetrwania.

A - Adaptacja

Oryg. Act like the natives

Tubylcy i zwierzęta z regionu przystosowali się do swojego środowiska. Aby poznać okolicę, obserwuj, jak poruszają się ludzie w ich codziennej rutynie. Kiedy i co jedzą? Kiedy, gdzie i jak zdobywają jedzenie? Kiedy i gdzie chodzą po wodę? O której zwykle kładą się spać i wstają? Te działania są dla ciebie ważne, gdy próbujesz uniknąć schwytania.

Życie zwierząt w okolicy może również dać ci wskazówki, jak przetrwać. Zwierzęta potrzebują również jedzenia, wody i schronienia. Obserwując je, możesz znaleźć źródła wody i jedzenia. Pamiętaj, że reakcja zwierząt może ujawnić twoją obecność wrogowi.

Jeśli przebywasz w przyjaznym obszarze, jednym ze sposobów na nawiązanie kontaktu z tubylcami jest okazanie zainteresowania ich narzędziami oraz sposobem zdobywania pożywienia i wody. Studiując ludzi, uczysz się ich szanować, często zdobywasz cennych przyjaciół, a co najważniejsze, uczysz się dostosowywać do ich otoczenia i zwiększać swoje szanse na przeżycie.

L - Lekcje

oryg. Live by your wits, but for now learn basic skills

Bez szkolenia w zakresie podstawowych umiejętności przetrwania na polu bitwy twoje szanse na przetrwanie w walce i przetrwanie są niewielkie. Naucz się tych podstawowych umiejętności już teraz — nie wtedy, gdy zmierzasz do bitwy lub bierzesz udział w bitwie. To, jak zdecydujesz się wyposażyć przed rozmieszczeniem, wpłynie na to, czy przeżyjesz. Musisz wiedzieć o środowisku, do którego się wybierasz, i musisz ćwiczyć podstawowe umiejętności dostosowane do tego środowiska. Na przykład, jeśli wybierasz się na pustynię, musisz wiedzieć, jak zdobyć wodę.

Ćwicz podstawowe umiejętności przetrwania podczas wszystkich programów treningowych i ćwiczeń. Trening survivalowy zmniejsza strach przed nieznanym i dodaje pewności siebie. Uczy żyć według własnego rozumu.


Sprawdź również


We use cookies to personalize content and to analyze our traffic. Please decide if you are willing to accept cookies from our website.