Życie w kraju, w którym wojna toczy się tuż za miedzą, wymaga czujności. W obliczu wielorakich zagrożeń, na jakie narażona jest Polska w najbliższych miesiącach i latach, warto odświeżyć sobie co oznaczają syreny alarmowe.

Jakie są rodzaje syren alarmowych? Jak brzmią? Co oznaczają?

  • Alarm ciągły - 3 min - bez modulacji - klęska żywiołowa, katastrofa ekologiczna, zagrożenie środowiska.
  • Alarm ciągły - 3 min - z wyraźną modulacją - zagrożenie atakiem lotniczym. Ten rodzaj sygnału bywa nazywany alarmem przeciwlotniczym oraz alarmem potwietrznym.
  • Alarm przerywany - 10 sekund - bez modulacji - zagrożenie skażeniem.

Wszystkie odwoływane są w ten sam sposób: alarmem ciągłym, trzyminutowym, bez modulacji.

Alarmy i sygnały akustyczne - infografika/tabela

kliknij obrazek i wydrukuj

Inną funkcją syren jest emitowanie komunikatów głosowych. Każdy z nich powinien zaczynać się od słów: „Uwaga! Uwaga! Uwaga!”. Również dalsza część ogłaszania oraz odwoływania alarmu ma z góry ustaloną strukturę. Więcej na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.


FAQ

Dlaczego wyją syreny alarmowe?

Upewnij się, że nie zostały zapowiedziane ćwiczenia przeprowadzane przez wojewodów. Łatwo znajdziesz tę informacje, ponieważ władze lokalne są zobowiązane zapowiedzieć ćwiczenia przynajmniej na dobę wcześniej. Jeśli nie - najprawdopodobniej wystąpiło zagrożenie. Postępuj zgodnie z poleceniami władz.

Co powinienem zrobić kiedy usłyszę alarm?

Pierwszą rzeczą powinno być odwołanie się do lokalnych mediów, żeby zdobyć informacje. Możesz odpalić stronę lokalnej gazety na smartfonie, sprawdzić profil wysokopostawionego lokalnego polityka, włączyć radio lub telewizor. Słuchaj oficjalnych komunikatów o zagrożeniu i postępów zgodnie z poleceniami władz. Zachowaj chłodną głowę.

Ustal miejsce przebywania bliskich, poinformuj ich o zagrożeniu. Ustalcie sposoby komunikacji i punkt spotkania. Zacznijcie realizować plan awaryjny.

Jaki dźwięk odwołuje alarm?

Ciągły, trzyminutowy dźwięk syreny odwołuje każdą syrenę alarmową.

Jak brzmi alarm na wojnę?

Jeśli kiedykolwiek zostanie ogłoszony atak wroga na nasze terytorium lub wojna, informacje będą przekazywane przez sygnały akustyczne (alarmy ciągłe, komunikaty głosowe, zaczynające się od słów „Uwaga! Uwaga! Uwaga!”, komunikaty radiowe) jak i inne media przekazu.

Jaki jest sygnał alarmu powietrznego?

Ciągły dźwięk syreny, wyraźnie modulowany, trwający trzy minuty oznacza atak lotniczy/ zagrożenie z powietrza (rakiety, bomby).

Ile trwa alarm powietrzny?

Tyle, ile to konieczne. Należy słuchać instrukcji przekazywanych przez oficjalne kanały państwowe i stosować się do zaleceń władz.

Kto włącza syreny alarmowe?

Właściwy dla miejsca powiatowy organ administracji publicznej.


Źródła

Sprawdź również


We use cookies to personalize content and to analyze our traffic. Please decide if you are willing to accept cookies from our website.